آیت الله اراکی در جمع کاروان تقریب در راهپیمایی اربعین

 

 

 

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: در قرآن کریم و سنت نبی اکرم(ص) فراوان تأکید شده است، بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می کند خطر تفرقه و پراکندگی است.

 

به گزارش خبرنگار تقریب از نجف، آیت الله “محسن اراکی” دبیر کل مجمع جهانی تقریب روز جمعه طی سخنانی در جمع اعضای کاروان تقریب در راهپیمایی اربعین در نجف اشرف اظهار داشت: در قرآن کریم و سنت نبی اکرم(ص) فراوان تأکید شده است، بزرگترین خطری که امت اسلامی را تهدید می کند خطر تفرقه و پراکندگی است.

 

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم تأکید شده وقتی انبیاء را در طول تاریخ مبعوث کردیم به انبیاء گفتیم که دین را اقامه کنید، اظهار داشت: مأموریت انبیاء اقامه دین و تلاش برای جلوگیری از تفرقه در دین است.

 

آیت الله اراکی با اشاره به آیه شریفه ۱۳ سوره اسراء« شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّينِ ما وَصَّي بِهِ نُوحاً وَ الَّذي أَوْحَيْنا إِلَيْکَ وَ ما وَصَّيْنا بِهِ إِبْراهيمَ وَ مُوسي‏ وَ عيسي‏ أَنْ أَقيمُوا الدِّينَ وَ لا تَتَفَرَّقُوا» اظهار داشت: از این آیه استفاده می شود که “اقامه دین” با “تفرقه در دین” سازگار نیست یعنی اگر تفرقه در دین شد قطعا اقامه دین میسر نخواهد شد.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در ادامه تأکید کرد: هویت جامعه اسلامی به ولایت محمد(ص) و پیوستگی به شخص رسول اکرم(ص) است؛ یعنی رسول اکرم(ص) مولد یک هویتی است به نام هویت اسلام.

 

وی افزود: رسول اکرم(ص) «ابو» است برای امت اسلامی و چون او «ابو» است کسانی که وابسته به این هویت هستند همگی «اخوه» هستند. 

 

آیت الله اراکی تأکید کرد: در قران کریم و روایات مختلف تأکید فراوان شده که وحدت یا عدم تفرقه راه و چاره دارد؛ آنجا که قرآن کریم می فرماید «واعتصموا بحبل الله جمعیا و لاتفرقوا» منظور همان راه و چاره است یعنی یک حبلی وجود دارد که اعتصام به این حبل مانع از تفرقه می شود.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: آنچه وحدت می آفریند محمد(ص) و آل محمد(ص) است لذا کسانی که می خواهند تفرقه ایجاد کنند سعی دارند مسلمین را از رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) جدا کنند تا بتوانند تفرقه و اختلاف ایجاد نمایند و اگر محبت محمد و آل محمد(ص) ملاک و معیار باشد هیچگاه تفرقه حاصل نمی شود.

 

آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: ما دو نوع اجر داریم یکی اجر اعتباری یا قراردادی مثل مزدی که یک کارگر دریافت می کند و دیگری اجر حقیقی که نتیجه یک کار است بنابراین وحدت امت اسلامی نتیجه حقیقی زحمات رسول اکرم(ص) است؛ اگر جامعه اسلامی یکی شد زحمات رسول اکرم(ص) به هدر نخواهد رفت.

 

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: زیارت اهل بیت(ع) و رسول اکرم(ص) یک اعلام محبت و دوستی است.

 

لازم به ذکر است، کاروان تقریب متشکل از ۸۰ تن از علمای اهل سنت و تشیع از استان های مختلف کشور است که جهت شرکت در راهپیمایی اربعین در عراق به سر می برد.  

 

 مطالب مرتبط :

اهل بیت(ع) و بویژه امام حسین (ع) محور وحدت جهان اسلام هستند