ایجاد اتحادیه علمای مقاومت یکی از راهکارهای کمک به فلسطین است

علی لاریجانی”رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی درهمایش “نقش علمای مقاومت در حمایت از مقاومت فلسطین اظهار داشت: پیشنهاد آیت الله اراکی برای ایجاد اتحادیه علمای مقاومت می تواند یکی از راهکار های کمک به مسئله فلسطین باشد.

وی افزود:داستان فلسطین داستان پر غصه ای است و در آن عبرت های زیادی وجود دارد بنابراین برای بررسی مسئله فلسطین باید به بررسی پیشنیه آن در صده اخیر بپردازیم که در این رابطه باید به چندین نکته توجه داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اولین نکته ای که در بررسی شرایط گذشته می توان فهمید این است که مسئله فلسطین محدود به یک محدوده جغرافیایی نیست این مسئله یک طرح بزرگ است. یکی از مشکلات ما اکنون این است که هدف تحقق این رژیم هنوز برای برخی از کشور های اسلامی مشخص نشده است برخی از کشور ها معتقدند اگر با این رژیم کنار بیایند مسئله فلسطین حل می شود در حالیکه صورت مسئله چیز دیگری است بنابراین اگر هدف تشکیل رژیم صهیویستی درست شناخته نشود راه حل ها موضعی خواهد بود.

وی تأکید کرد: تئوری که منجر به شکل گیری رژیم صهیونیستی شد این نبود که فقط فلسطینی ها را از این سرزمین بیرون کنند بلکه مأموریت این رژیم این بود بتواند میان کشور های اسلامی شکاف ایجاد کند و از وحدت امت اسلامی جلوگیری کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه فلسطین فقط مربوط به اعراب نیست، اظهار داشت: فلسطین مربوط به همه مسلمین است و فلسفه تشکیل ریم صهیونیستی برای ایجاد تفرقه و مانع از شکل گیری وحدت در میان امت اسلامی است.

آقای لاریجانی جریان‌های ملی‌گرایی و کشورگشایی‌ها را ازجمله راهبردهای غرب برای ایجاد تفرقه در کشورهای اسلامی خواند و گفت: اکنون نیز آنان همین مسیر را طی می‌کنند.

وی با بیان اینکه گرایش‌های ملی‌گرایی به طور عملی نتوانسته است راهکاری برای حل مسئله فلسطین باشد و بیشتر موجب ایجاد تفرقه میان مسلمانان شده است، افزود: تاریخ نشان داده است که کشورگشایی‌ها و گرایش‌های ملی‌گرایی نه تنها به مسئله فلسطین کمک نکرده بلکه موجب شده است تا روی شطرنج بیگانگان بازی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حکومت های به‌ظاهر ملی و دست‌ساز نیز عاملی برای نفوذ غرب بودند و این نکته‌ای است که باید به آن توجه داشت.

آقای لاریجانی گفت: سازمان آزادی‌بخش فلسطین هم در ابتدا با فکر جهادی روی کار آمد اما با غلبه گرایش‌های ناسیونالیستی تضعیف شد و نداشتن راهبرد قوی در کشورهای عربی آن هم متناسب با سطح تهدید موجب عدم ساماندهی لازم برای حل مسئله فلسطین شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در برهه‌ای از زمان توانست ظرف ۱۴۴ ساعت سرزمین های فلسطین، سوریه و لبنان را اشغال کند، افزود: باید در برابر این رژیم به صورت هماهنگ عمل کرد و غلبه تفکر سازش خود مانعی برای حل مسئله فلسطین است و تضعیف روحیه جهادی را در پی داشته است.

وی به ظهور انقلاب اسلامی در ایران و مخالفت عملی آن با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: با پیدایش انقلاب، فکر نو، حیات سیاسی و اجتماعی و موج جدیدی در قبال مسئله فلسطین به وجود آمد و اینکه مقاومت در لبنان و فلسطین تأثیر زیادی در سرنوشت خاورمیانه داشته مرهون حرکت انقلاب اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایستادگی مردم غزه زیر شدیدترین بمباران های رژیم صهیونیستی و پافشاری و مقاومت را زاییده تفکر انقلاب اسلامی دانست و تأکید کرد: باید از گذشته درس بگیریم و با دریافت اشکال های خود بر توانمندی هایمان بیفزاییم.

آقای لاریجانی گفت: دولت های کشورهای اسلامی در این دوره، یا خنثی و یا مخالف تحرک گروه های اسلامی بوده و خود را با جریان فلسطین همراه نکرده‌اند اما اکنون بلوغ سیاسی میان امت اسلامی به وجود آمده است و ملت ها از روش های سازش، معامله با غرب و ملی گرایی ساختگی عبورکرده و به
بطن اسلام رسیده اند
.

رئیس مجلس شورای اسلامی دسیسه های کشورهای قدرتمند و منحرف کردن گروه ها و ایجاد بحران های داخلی براساس ساختن گروه های تندرو را از جمله عوامل به تحلیل کشاندن گروه های اسلامی مجاهد و تضعیف راه مقاومت دانست و افزود: اکنون عملکرد گروه های تندرو و تکفیری موجب وهن امت اسلام و ایجاد درگیری‌های داخلی که نتیجه آن فرسایش توان امت اسلامی است، شده است.

لاریجانی گفت: اکنون فرصت استثنایی برای علمای اسلام به وجود آمده است که باید قدر آن را بدانند زیرا دولت ها حالت منفعل دارند اما ملت ها بیدارند و نیازمند پناهگاه.

وی افزود: اگر علمای اسلام نقش خود را به درستی دریابند و محل اتکای ملت‌ها شوند براساس روایتی از امیرالمؤمنین هیچ‌گاه لباس ذلت نمی‌پوشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید با بررسی گذشته رویکردهای نجات دهنده را شناسایی کنیم و ببینیم که آیا ۱۸ طرح سازش و گرایش های ملی گرایی موجب عزتمندی ملت‌های اسلامی شده است یا خیر.

آقای لاریجانی با اشاره به وجود پدیده داعش در عراق و شام افزود: مکر و حیله غرب در قبال کشورهای اسلامی ادامه خواهد داشت و افزایش می یابد و امت ها و علمای اسلامی باید در این زمینه هوشیار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی علت کمک جمهوری اسلامی ایران به مقاومت را خاتمه دادن به جریان نفوذ صهیونیست‌ها در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد این همایش نتایج خوب و مؤثری در این زمینه داشته باشد.