بازدید علما و طلاب مسجد مکی زاهدان از پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

علما و طلاب مسجد مکی زاهدان صبح امروز ضمن آشنایی با فعالیت های پژوهشگاه مطالعات تقریبی از بخش های مختلف پژوهشگاه دیدن کردند.

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی طی این دیدار ضمن خوشامدگویی ، با اشاره به فعالیت های معاونت فرهنگی گفت : از مهمترین فعالیت های معاونت فرهنگی چاپ بیش از ۲۵۰ عنوان کتاب درحوزه های علمی ـ پژوهشی می باشد.

وی افزود :همچنین نشر دیجیتال آثار تقریبی در حال تدوین است و جشنوره فیلم تقریب هم انشاالله در پایان سال جاری در بخش هنر و رسانه برگزار خواهد شد.

معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اهمیت جایگاه وحدت و تقریب افزود : مقام معظم رهبری در حکم آیت الله اراکی به دیپلماسی وحدت اشاره نمودند که این نشان از تعامل جهانی در زمینه وحدت می باشد به عبارت دیگر فراگیرترین تعریف وحدت که بین علما رایج است وحدت بر محور مشترکات است.

حجت الاسلام والمسلمین گلزاده تصریح کرد: دشمنان وحدت اسلامی و استکبار جهانی با نفوذ در تندروهای دو طرف توانسته اند به فتنه مذهبی دامن بزنند و متاسفانه مسلمانان هم در این فتنه گیر افتاده اند .ما داعش و وهابیت را از اهل سنت نمی دانیم اما وظیفه ما و شما به عنوان علمای جهان اسلام این است که با آگاهی سازی به ملت های مسلمان به مهار تندروی ها بپردازیم .

همچنین حجت الاسلام والمسلمین حسینی رودباری مدیر دفتر پژوهش پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به گروه های علمی پژوهشکاه افزود : پژوهشگاه مطالعات تقریبی متشکل از گروه قرآن و حدیث ، گروه فقه و حقوق ، گروه تاریخ و سیره ، گروه موسوعه و معاجم ، گروه احیای تراث و مجمع الحوار می باشد .

مدیر گروه قرآن و حدیث با اشاره به کتاب های چاپ شده در پژوهشگاه افزود : مجموعه گرانسنگ ۶۲ جلدی احادیث المشترک بین الشیعه و السنه ، کتاب القواعد التفسیر،المناهج التفسیرو … در گروه قران و حدیث به چاپ رسیده است .

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی مدیر گروه فقه و حقوق هم با اشاره به علامه حلی ، شیخ طوسی و شیخ مفید افزود : در زماان علمای پیشین تعامل بالایی بین شیعه و سنی برقرار بوده است تا حدی که شیخ طوسی در مقدمه کتاب الخلاف آورده اند که اشتراکات فقهی شیعه با اهل سنت از اشتراکات مذاهب چهارگانه اهل سنت بیشتر است .