تشریح جزئیات مجموعه آثار رونمایی شده در اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس وحدت

همزمان با مراسم اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از چندین اثر از آثار تولید شده توسط پژوهشگاه مطالعات تقریبی رونمایی شد.

حجت الاسلام راشدی نیا، سرپرست پژوهشگاه مطالعات تقریبی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون کتاب‌‌های رونمایی شده در اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اظهار داشت: همزمان با مراسم اختتامیه سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از چندین اثر از آثار تولید شده توسط پژوهشگاه مطالعات تقریبی رونمایی شد.

وی افزود: اولین اثر کتابی است به نام «رائد الفکراسلامی و فارس التقریب»  این کتاب درباره شخصیت تقریبی و وحدتگرای مرحوم آیت الله تسخیری بوده است که در ۸۰۰ صفحه برای اندیشمندان جهان اسلام نگارش یافته است.

سرپرست پژوهشگاه مطالعات تقریبی تصریح کرد: کتاب دومی که در این مراسم رونمایی شد، کتاب«زبان گویای اسلام و تشیع» است؛ این کتاب به زبان فارسی نوشته شده است و در آن شخصیت علمی و آثار علمی آیت الله تسخیری مورد تحلیل قرار گرفته است.

حجت الاسلام راشدی نیا خاطر نشان کرد: سومین اثری که در مراسم اختتامیه رونمایی شد، کتاب «سرونستوه سیره علمی و عملی آیت الله تسخیری» است، آیت الله تسخیری به عنوان یک دیپلمات مذهبی و یک اندیشمند اسلامی و پرچمدار تقریب در حوزه بین الملل، الگوی بی نظیری برای گفت و گوهای مذهبی و بین ادیانی به حساب می‌آمدند، به همین دلیل ما سیره علمی و عملی ایشان را در مصاحبه ای  با خود ایشان در زمان حیاتشان و دیگر شخصیت‌هایی که در طول چهل سال با ایشان مراوده داشتند، مورد بررسی قرار دادیم و در نتیجه کتابی را منتشر کرده ایم.

وی ادامه داد: آنچه که در این کتاب آمده است، تحلیل سیره علمی و عملی  مرحوم آیت الله تسخیری در مواجهه با مشکلات جهان اسلام است.

حجت الاسلام راشدی نیا با بیان اینکه چهارمین اثری که در این مراسم رونمایی شد، مجموعه «مقالات کنفرانس وحدت اسلامی» است، اذعان کرد: در طول ایام کنفرانس حدود ۸۰ مقاله را از شخصیت‌های اسلامی دریافت کرده‌ایم و در نهایت این مقالات مورد ارزیابی قرار گرفت و ۳۵ مورد آن تایید شد و در نهایت مقالات تایید شده به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی منتشر شد.

وی در پایان گفت: پنجمین اثر، الگوی مفهومی اتحادیه اسلامی است که توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تدوین شده و این کتابچه به زبانهای فارسی و عربی منتشر شده است، در کنار این آثار، نرم افزار مجموعه آثار آیت الله تسخیری نیز در این مراسم رونمایی شد و در اختیار مهمانان حاضر در مراسم اختتامیه قرار گرفت.

انتهای پیام/