دیدار حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری با آیت الله العظمی محفوظی

 

 

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی به همراه حجت الاسلام والمسلمین اوحدی مشاور دبیرکل  مجمع جهانی تقریب مذاهب و حجت الاسلام والمسلمین گلزاده معاون پژوهشی پژوهشگاه مطالعات تقریبی با آیت الله العظمی محفوظی دیدار و گفتگو کردند .

 

در ابتدای این دیدار که شنبه ۲۷ شهریور برگزار شد حجت الاسلام والمسلمین دکتر مختاری رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی با اشاره به تدوین و چاپ موسوعه ۲۰ جلدی « السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه » گفت: ایده اصلی تدوین این موسوعه همان ایده مرحوم آیت الله العظمی بروجردی است که با همت پژوهشگران پژوهشگاه مطالعات تقریبی و جمعی از محقیقن حوزه حدود  ۱۳ سال طول کشیده است که در آن  بسیاری از احادیث مشترک بین شیعه و سنی استخراج شده است .

 

دکتر مختاری ضمن ابلاغ پیام دعوت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب به ایشان  جهت شرکت در مراسم رونمایی افزود : رونمایی از این موسوعه گرانسنگ  ۵ مهر در دارالشفا حوزه علمیه و با حضور علما و مراجع انجام خواهد شد . و انشاالله یک دوره از این موسوعه را به مراجع عظام ایران و نجف اهدا خواهیم کرد .

 

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی اظهار داشت : یک دوره از این موسوعه را خدمت مقام معظم رهبری هدیه کردیم و ایشان تاکید کردند که رونمایی از این موسوعه در حوزه علمیه برگزار شود .

 

در ادامه دیدارآیت الله العظمی محفوظی با اشاره به روش مرحوم آیت الله العظمی بروجردی گفتند: آیت الله العظمی بروجردی عنایت ویژه ای به روایات اهل سنت داشتند همچنین در استنباط احکام هم از روایات اهل سنت بهره می بردند .ایشان همیشه خواستار هم نشینی و  گفتگو بین علمای شیعه و اهل سنت بودند .

 

ایشان ضمن تقدیر از تلاش های پژوهشگاه مطالعات تقریبی افزودند : بنده بسیار خوشحالم و از شما به جهت تدوین و چاپ این موسوعه عظیم تقدیر می کنم . با این اقدامات صدای اسلام را به تمام دنیا می رسانید و این کار بسیار مهمی است .

 

آیت الله العظمی محفوظی در پایان اظهار داشتند : امیدوارم آیت الله اراکی بتوانند در مسیر سخت تقریب مذاهب موفق باشند و با چاپ این موسوعه در راه ایجاد وحدت تسریع حاصل شود .