دیدار هیاتی از مفتیان روسیه با آیت الله اراکی / آیت الله اراکی : بیش از نود درصد اتفاق بین مسلمین وجود دارد

 

 

 

 

هیاتی از مفتیان روسیه ضمن حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدار کردند.

 

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد آیت الله اراکی در ابتدا اظهار داشت: مسئله وحدت جهان اسلام مرتبط با هویت مسلمین است و اگر از وحدت جدا شود از هویتش خارج شده و رابطه قوی بین هویت اسلامی و وحدت اسلامی هست.

آیت الله اراکی با اشاره به نتایج وحدت مسلمانان اظهار داشت: اولین نتیجه این هویت علو مسلمانان است و “یقول سبحانه و تعالی در آیه ۱۳۹ سوره مبارکه آل عمران می فرمایند :  انتم الاعلون ان کنتم مومنین” .نتیجه دوم وحدت مسلمانان ، عزت آنها است. ولله العزه ولرسوله و للمومنین. و از نتایج دیگر وحدت نزول رحمت بر مسلمانان است ولا یزالون‌مختلفین الا من رحم ربک . و هنگامی که رحمت بر مومنین نازل میشود حیات دنیوی و اخرویشان سعید خواهد بود. وهمه این آثار نتیجه وحدتشان و وحدت هویتشان است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب افزود:  از جهت دیگر اختلاف بین المسلمین نتایج ضد این را دارد. و اولین نتیجه تفرقه این است که هویت اسلامیشان از آنها گرفته می شود و نتیجه دوم تفرقه این است که رابطه شان با حضرت محمد (ص) قطع و از دین رسول الله (ص) خارج میشوند. وقرآن این تفرقه را شرک میداند (سوره روم) ولا تکونوا من المشرکین من الذین فرقوا دینهم و کانوا شیعا‌. پس وحدت و رحمت و تفرقه و عذاب در منطق قرآن است وقران تفرقه را سبب ذلت مسلمانان میداند و بر همین اساس می فهمیم تفرقه ارتباط ما با پیامبر (ص) را از بین میبرد و نتیجه اش ذلت مسلمین  و نزول عذاب بر ایشان است.

وی تاکید کرد: امروزه  در فلسطین مسلمانان کشته میشوند و کسی حرف نمیزند، ۲۰ سال قبل دیدیم چه کردند با مسلمانان بوسنی و الان چه میکنند با مسلمانان میانماری پس ما نتایج این انقطاع ازرسول الله (ص) را میبینیم.

 آیت الله اراکی با بیان اینکه  بیشتر ذخایر انرژی جهان در ممالک مسلمین است گفت: ۷۵ درصد انرژی جهان در کشورهای اسلامی است و تقریبا دو میلیارد مسلمان داریم و مرکز عالم، جهان اسلام است .ثروت مسلمین بسیار زیاد است ولی متاسفانه می بینیم جوامع اسلامی فقیرند و اراده سیاسی مسلمانان مستقل نیست که بدون دخالت امریکا تصمیم بگیرند و تعیین ملوک و حکام مسلمین به اذن آمریکا صورت میگیرد .همه اینها یعنی ما از دستورات پیامبر (ص) درباره ضرورت حفظ وحدت غافلیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب تاکید کرد: در بسیاری از مسایل فقهی بین مسلمین خلافی نیست مگر در برخی احکام فقهی جزئی .بیش از نود درصد اتفاق بین مسلمین وجود دارد.مثلا در ارکان نماز و ارکان روزه و ارکان حج . همه ما در یک زمان حول کعبه طواف می کنیم ، در منی و عرفه و مشعر واحدیم. ولیکن دشمنان نمیخواهند متحد باشیم چون قدرت مسلمانان دراتحاد است و با تفرقه اجازه میدهیم دشمن هر کاری میخواهند بکنند. این مشکلات حل نمیشود الا با  وحدت و عمل به دستورات حضرت محمد (ص) .

استاد سطوح عالی حوزه بیان داشت:  این اشغالگری ها را در مراکز تمدن جوامع اسلامی میبینیم مثل سوریه و عراق که در این کشورها خواستند مسلمانان را به جان هم بیاندازند و این دو کشور تنها کشورهای عربی اند که صلح با اسرائیل را قبول نکردند . من خودم شنیدم رئیس جمهور اسراییل ۵ سال قبل گفت این جنگ هایی که در سوریه اتفاق می افتد نتیجه عدم قبول صلح با اسرائیل و به رسمیت نشناختن اسرائیل است.

وی در پایان با اشاره به وضعیت مسلمانان در روسیه افزود: مسلمانان روسیه از جمعیت بالایی برخوردارند و می توانند منشا اثر باشند و اگر حکومتهای قبلی محدودیت های بسیاری علیه آنان اعمال می کردند ولی حکومت فعلی الحمدلله راه را برای مسلمانان باز گذاشته است. ما شما را برای تحقق اهداف اسلام درروسیه و خارج از روسیه کمک میکنیم. ما عقیده داریم که علما و شخصیتهای روسیه میتوانند به حل مشکلات در داخل و خارج روسیه کمک کنند ؛ چون اگر آنها بتوانند موفق شوند موفقیت همه مسلمانان است.