راهی جز وحدت جهان اسلام نداریم و باید اختلافات را کنار گذاشت

 

 

 

 

رئیس جمهوری در دیدار نخبگان علمی، فرهنگی و رسانه ای مالزی، با فراخواندن همه مسلمانان به وحدت و تلاش برای ارتقاء جایگاه و قدرت جهان اسلام، تصریح کرد: برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی بینم و هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست.

 

به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این نشست که صبح  امروز در کوالالامپور برگزار شد، گفت: دنیای اسلام نیازمند وحدت، امنیت و توسعه است و خشونت و افراطی گری  و یأ س و عدم خودباوری آینده جهان اسلام را تهدید می کند.

 

دکتر روحانی با تبیین چهار اصل سیاست منطقه ای ایران گفت: مبارزه میدانی با تروریسم تکفیری، کمک مؤثر به صلح، آتش بس و کمک رسانی انسان دوستانه به مردم، عدم تجزیه کشورها و تغییر مرزهای جغرافیایی و تکیه بر صندوق های رأی و حاکمیت مردم بر امور کشورهایشان از اصول سیاست منطقه ای ما است.

 

رئیس جمهور اظهارداشت: ما معتقدیم تروریسم امروز یک معضل در منطقه ما است و باید با تروریست های تکفیری در کل منطقه مبارزه شود و نباید اجازه داد این راه غلط و کشتار و آدم کشی در منطقه ما ادامه یابد و باید جلوی این فاجعه را بگیریم.

 

دکتر روحانی درباره ضرورت تلاش برای صلح و آتش بس نیز گفت: باید در یمن و سوریه آتش بس برقرار شود و کمکهای انساندوستانه سریعا در اختیار مردم آن کشورها قرار گیرد؛ در منطقه نباید مرزهای جغرافیایی تغییر کند، تجزیه کشورها غلط و خطرناک است و می تواند مشکلات را چند برابر کند و جنگ های منطقه ای را دامن بزند؛ باید حاکمیت ملی کشورها محترم شمرده شود.

 

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه اگر به دولت های عراق و سوریه کمک نمی کردیم چه بسا امروز شاهد گروهی به نام داعش نبودیم بلکه دو دولت بزرگ داعشی در عراق و سوریه شکل می گرفتند، گفت: در چنین وضعیتی، در منطقه و حتی در سطح بین الملل با جنگ بی پایانی مواجه می شدیم.

 

دکتر روحانی اظهارداشت: جهان غرب هنوز تصمیم ندارد که از سلطه گری خود بر دنیا دست بردارد و این تصمیم تغییر نخواهد کرد مگر زمانی که آنها احساس کنند جهان در حال توسعه به یک وحدت، مسیر واحد و حرکت پوینده دست یافته است.

 

دکتر روحانی به موضوع تروریسم در جهان اشاره کرد و افزود: شاید هیچ زمانی در دنیای اسلام با این همه کشتار، خشونت و حضور گروه های تروریستی که متأسفانه به نام اسلام  دست به جنایت می زنند، مواجه نبودیم و امروز معضل تروریسم حتی دامن خود آنهایی را که این مسیر را علیه اسلام و جهان در حال توسعه طراحی کردند، فرا گرفته است.

 

رئیس جمهوری وظیفه نخبگان، صاحبنظران و روشنفکران جهان اسلام را در مقطع زمانی کنونی بسیار سنگین خواند و اظهارداشت:متأسفانه جوانان در جهان اسلام در چنین فضایی به تدریج به دو سمت خطرناک، خشونت و افراطی گری و یا یأس و عدم خودباوری کشانده می شوند که هر دو اینها،می تواند برای نسل امروز و آینده ما خطرناک باشد.

 

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه به جای گفتمان تخریب و یاس باید گفتمان وحدت و توسعه در دنیای اسلام گسترش یابد، گفت: راهی جز این نداریم که از همه توانمان برای تغییر گفتمان در میان نسل جوان دنیای اسلام استفاده کنیم؛ به جای گفتمان تخریب، خشونت و یا یأس، باید گفتمان توسعه، پیشرفت و گفتمانی جایگزین شود که حاصل آن، وحدت و یکپارچگی دنیای اسلام و جهان در حال توسعه در برابر قدرتهای بزرگ باشد.

 

رئیس جمهوری با ابراز خرسندی از اینکه همچنان بخش مهمی از دنیای اسلام، پیرو اسلام اعتدالی و فرهنگ میانه روی است، اظهارداشت:  امروز اسلام رحمت، امت وسط و دین همزیستی مسالمت آمیز در افکار عمومی بخش بزرگی از دنیای اسلام از جمله مالزی و ایران حاکم است.

 

دکتر روحانی تقویت جایگاه و قدرت دنیای اسلام را در سایه علم و فناوری دانست و گفت: ما در شرایطی هستیم که باید صاحب قدرت بشویم و قدرت ما در سایه علم و فناوری  است و ضروری است که در این عرصه یکدیگر را یاری کنیم.

 

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه راهی جز وحدت دنیای اسلام نداریم و باید اختلافات را کنار گذاشت، تصریح کرد: باید پیروان مذاهب مختلف اسلامی به منافع مشترک بیاندیشند و امروز هر کس در دنیای اسلام، شکاف و تفرقه ای ایجاد و یا بر شکاف های گذشته می افزاید، بی تردید قصد خدمت به دنیای اسلام را ندارد و عمل او به نفع و خیر مسلمانان نخواهد بود.

 

دکتر روحانی، وحدت، امنیت و توسعه را نیاز امروز دنیای اسلامی برشمرد و با تأکید بر ضرورت بهره گیری از ابزار ارتباطات برای پیوند بیشتر میان مسلمانان، گفت:در شرایط امروز جهانی همه باید احساس مسؤولیت بیشتری کنند و از تمام توان و قدرت قلم، بیان و نفوذ خود در دانشگاه ها و افکار عمومی استفاده و در جهت توسعه و پیشرفت جهان اسلام تلاش کنیم.

 

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ترور و تروریسم هیچ نسبتی با اسلام ندارد، اظهار داشت: مسلمانان که در طول تاریخ قربانی جنگ های ناخواسته و تروریسم بوده اند، نباید امروز متهم به تروریسم بشوند؛ پیامبر ما پیامبر مهربانی و رحمت برای همه جهانیان بوده و ترور هیچ نسبتی با اسلام و آیات قرآن مجید ندارد.

 

 دکتر روحانی با بیان اینکه مسأله فرقه گرایی و دامن زدن به این نوع مباحث برای اسلام خطرناک است، گفت:  اگر در گوشه ای از منطقه ما، یک حرکت افراطی انجام گیرد، نمی گویند شیعه و یا سنی افراطی  انجام داده است، بلکه می گویند اسلام افراطی و به عبارتی به گرایش مذهبی توجه نمی کنند و خشونت ها به دروغ به نام اسلام تمام می شود.

 

دکتر روحانی حضور و فعالیت آزادانه پیروان همه ادیان و مذاهب در کشورهایی همانند ایران و مالزی را مثال زدنی دانست و گفت: ایران به دنبال توسعه طلبی مذهبی نیست؛ طبعا هر کشوری دارای افکار و اعتقاداتی هست و علاقه مند است آن را بیان کند، آنچه که زشت و غلط است، تلاش برای تحمیل آن افکار و برنامه ریزی برای نوعی سلطه است و آنچه قابل قبول نیست افزودن شکاف میان جوامع اسلامی است؛ حضرت امام (ره) هفته ای را به نام هفته وحدت نام نهاده اند و ما همیشه در ماه تولد پیامبراسلام(ص) این هفته را گرامی می داریم.

 

دکتر روحانی مسأله وحدت و اتحاد میان مذاهب مختلف را بسیار با اهمیت برشمرد و افزود:همه باید در مسیر وحدت بکوشیم و اگر کسی حرف تفرقه انگیزی می زند حتما محکوم است و رهبر معظم انقلاب اخیرا گفتند که پیروان همه مذاهب باید به هم و مقدسات و چهره های برجسته یکدیگر احترام بگذارند و نباید کسی جمله ای بگوید که مسلمانان دیگر احساس اهانت کنند.

 

رئیس جمهوری با بیان اینکه قابل پذیرش نیست کشوری بخواهد تفکری را به دیگران تحمیل کند، اظهارداشت: گسترش تحمیلی افکار و ایدئولوژی ها می تواند مشکلاتی را برای مناطق مختلف ایجاد کند؛ محور وحدت جهان اسلام، کتاب الهی، سنت نبوی و اخلاق اسلامی است و پیگیری مسیر ایجاد اختلاف می تواند در شرایط امروز، بسیار خطرناک باشد.